Pretraga
Pronađite nas na
 

Pošalji prijatelju

Kultura

Rehabilitacija Edvarda Snoudena

Autor: Marko Tanasković

Citizen Four, Laura Poitres

49619
. .

Jedno od najvećih iznenađenja na ovogodišnjoj dodeli Oskara, bez ikakve sumnje, bilo je dodeljivanje nagrade za najbolji dugometražni dokumentarni film ostvarenju Citizen Four, Laure Poitres. Ovaj dvočasovni dokumentarac insajderski govori o „aferi Snouden“, odnosno o događajima koji su prethodili istupanju u javnosti Edvarda Snoudena, bivšeg analitičara američke Nacionalne bezbednosne agencije koji je u junu 2013., uz pomoć novinara iz Gardijana i Vašington Posta, obelodanio tajna dokumenta vezana za digitalni nadzor građana u Americi ali i prisluškivanje inostranih zvaničnika, pre svega Evropske unije i drugih „prijateljskih“ država.

49628
. .

Nakon otkrivanja poverljivih i šokantnih podataka o orvelovskim obaveštajnim programima prikupljanja i upotrebe najrazličitijih ličnih podataka običnih ljudi i velikog medijskog potresa koji je usledio u međunarodnoj zajednici, Snouden je preko noći postao najtraženiji čovek na planeti, a Sjedinjene Države optužile su ga za špijunažu i izdaju, i to po zakonima usvojenim još u vreme Prvog svetskog rata, nakon čega je pobegao u Rusiju gde je dobio politički azil i gde se još uvek nalazi. Činjenica da je Holivud odlučio da jednoglasno podrži i nagradi film koji u herojskom svetlu govori o čoveku koga najveći deo političkog establišmenta smatra izdajnikom i stranim agentom koji je svesno naneo štetu interesima i bezbednosti SAD-a, može se protumačiti kao uobičajeno levičarsko poziranje i glumljenje bunta koje je inače karakteristično za liberalne, samodopadljive selebriti krugove u Americi, ali i kao najava promene političke klime i izgradnju novog mita, za unutrašnju ali i spoljnu upotrebu, o permanentnoj borbi za slobodu i demokratiju.

49626
. .

Citizen Four, ili ti Građanin broj četiri, što je bio Snoudenov pseudonim u vreme anonimnog dopisivanja sa autorkom filma, premijerno je prikazan u Srbiji u sklopu Beldoks festivala, a nakon toga je krajem maja doživeo i kratkotrajan bioskopski život u multipleksima, te je i naša najšira publika imala priliku da se upozna sa ovim zanimljivim i kontroverznim novinarsko-filmskim projektom. Autorka dokumentarca Laura Poitres, inače poznata po angažovanim filmovima koji kritički govore o vojnim intervencijama i globalnoj politici „Ujka Sema“, bila je od samog početka jedan od neposrednih učesnika ove novinarske operacije „dubokog grla“ u Hong-Kongu, snimajući sve hotelske razgovore Snoudena sa novinarima Gardijana, koje je hronološki izmonitrala u maniru uzbudljivog holuvudskog trilera. Ipak, za razliku od filmova iz tog žanra, ovde je akcenat više na temi, a ne na heroju, odnosno protagonisti priče.„U našoj medijskoj kulturi fokus je prečesto na ličnostima a ne na temama. Ne želim da ovo bude priča o meni, već o našem zajedničkom problemu o kome sam odlučio da progovorim“, na samom početku razgovora decidirano kaže sam Snouden, dajući time pravac i ton ostatku filma.

49627
. .

Opredeljujući se, voljno ili nevoljno za takav pomalo depersonalizovani pristup, autorka je donekle dramaturški oslabila i razvodnila radnju, uskrativši pritom radoznale gledaoce za sve one informacije o Snoudenu koje su prirodno želeli da saznaju. Ko je uopšte Edvard Snouden i šta ga je zaista motivisalo da rizikuje svoj život i karijeru i hrabro progovori o elektronskom nadzoru države? Kakvi su njegovi politički stavovi, životni afiniteti i kako je uopšte počeo da radi u Nacionalnoj bezbednosnoj agenciji? Ništa od toga autentično ličnog nećemo saznati iz ovog filma i iz Snoudenovih uopštenih, stereotipnih odgovora. Snouden nam se predstavlja kao opšte mesto, kao još jedan „duvač u pištaljku“ i tihi i povučeni idealista plemenitih pobuda čija savest nije mogla da dozvoli da bude učesnik u državnim akcijama kojma se bitno sužavaju i potencijalno ugrožavaju Ustavom zagarantovana prava američkih građana.

49629
. .

On se identifikuje kao borac protiv državnog Levijatana koji, pod izgovorom očuvanja bezbednosti i borbe protiv terorizma, malo-pomalo ograničava slobodu svojih podanika i stavlja sve aspekte njihovih života pod strogu kontrolu koju sprovode agencije poput NSA za koju je Snouden radio. U eri interneta i velikih tehnoloških napredaka u brzini komunikacije, mogućnosti za tu kontrolu postale su neslućene.  Kretanje i kontakti građana praćeni preko mobilnih telefona, kupovne navike analizirane kroz aktivnost kreditnih kartica, lični afiniteti i interesovanja prikazani kroz delovanje na društvenim mrežama i rezulate pretraga na Guglu, sve to se ukršta, analizira i pretače u personalizovane profile za svakog od nas-profile koji sadrže potencijalne informacije o našim slabostima i prekršajima i koji se po potrebi mogu kazneno aktivirati ako neko otkaže poslušnost sistemu.

49707
. .

Naravno, ništa od ovoga što je Snouden otkrio u svojim nastupima i u filmu nije bilo novo, sve je to već odavno viđeno i naslućeno još pre 20 godina, čak i u petparačkim holivudskim tehno-paranoičnim filmovima poput Mreže sa Sandrom Bulok, ali sama činjenica da je neko sa kredibilitetom insajdera i konkretnim dokazima o tome javno progovorio predstavlja revoluciju u malom u pogledu budućeg globalnog i lokalnog delovanja obaveštajnih službi, ali i njihovog imidža u javnosti. Ako su do sada čelnici bezbednosnih i obaveštajnih agencija mogli koliko-toliko uverljivo da lažu javnost u pogledu svojih metoda i ciljeva rada, nakon Snoudenovog istupa, biće im, ako ništa drugo, barem daleko teže da ikoga ubede u istinitost onoga što tvrde. Običan čovek, bilo da se nalazio u Ohaju u velikoj Americi ili u Nišu u maloj Srbiji, neće, zahvaljujući Snoudenu, biti ni manje ali ni više slobodan, ali će barem imati razvijeniju svest o svojoj neslobodi i načinima na koji se ona vrši. To je sigurno najznačajnija tekovina Snoudenovog „građanskog akta“ i na tome mu svakako treba biti zahvalan, ma ko da je on u stvari i ma za koga da zapravo radi. 

Ostavite komentar

Zaključano : Otključajte povlačenjem udesno...

Mišljenja izneta u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije sajta NoviPolis. Ipak, po postojećem Zakonu o javnom informisanju NoviPolis odgovara za sve sadržaje koji se nalaze na njegovim stranicama, pa u skladu sa tim zadržava pravo izbora komentara koji će biti objavljeni, kao i pravo skraćivanja komentara. Komentare uvredljive sadržine, kao i komentare za koje sumnjamo da su deo organizovanog spinovanja javnosti, nećemo objavljivati.